Pojišťovnictví

Pojišťovnictví je specializovaná oblast finančnictví, jež pomáhá zajišťovat dennodenní život firem i jednotlivců, jenž je spojen s řadou rizik, které jejich existenci neustále ohrožují. Občané i podnikatelé se musí proto aktivně starat, aby se jejich majetek nezmenšoval díky inflaci, ale aby naopak rostl. To však stále nestačí- majetek může být ukraden, zničen, poškozen. Nejen však majetek, ale také veškeré naše hodnoty včetně zdraví a života. Tady je velký prostor pro specializované instituce, které nazýváme pojišťovnami.

Pojišťovnictví můžeme charakterizovat jako specifický ekonomický obor řešící minimalizaci rizik ekonomických i neekonomických činností člověka.

Členění pojištění

Pojištění můžeme členit z mnoha věcných i formálních hledisek.
 1) povinné pojištění

Zákonem je uložena firmám a osobám povinnost účastnit se vymezeného druhu pojištění. Povinná účast na pojištění sleduje především zajištění sociálních jistot lidí a zabezpečení proti škodám způsobených jinými osobami při provozu motorových vozidel.

Zařadíme sem:

    * zákonné sociální pojištění osob dle zákona o sociálním pojištění - správcem tohoto pojištění je státní instituce Správa sociálního zabezpečení, z něj jsou vypláceny dávky nemocenské, důchody a podpory v nezaměstnanosti
    * zákonné zdravotní pojištění osob dle zákona o zdravotním pojištění- objemově je druhé největší, spravují je speciální zdravotní pojišťovny
    * zákonné pojištění odpovědnosti za škodu z provozu motorového vozidla - v roce 1999 skončil monopol České pojišťovny na poskytování tohoto pojištění. Od roku 2000 toto pojištění poskytují vybrané největší pojišťovny, které mají udělenu licenci
    * zákonné pojištění pracovních úrazů a nemoci z povolání zaměstnanců- toto pojištění jsou od roku 1993 povinni uzavírat zaměstnavatelé pro své zaměstnance u jedné z komerčních pojišťoven - České pojišťovny nebo Kooperativy.

Tato pojištění jsou koncipována tak, aby zajistila v případě pojistné události plnění na nejnižší sociální únosné hranici. Pokud má klient zájem pojistit se na vyšší plnění může si vybrat z nabídky komerčních pojišťoven.
 2) dobrovolné pojištění

Toto pojištění není povinné, u nás je pestrá nabídka komerčních pojišťoven

 

 Trh pojišťovacích služeb v ČR

V roce 1991 byly zaregistrovány celkem tři pojišťovny. Od roku 2001 je již 31 společností sdruženo v České asociaci pojišťoven.
 Rozdělení pojistných služeb
 1. životní pojištění

Je sjednáváno vždy pro fyzické osoby, chrání osoby a jejich rodiny proti rizikům těžkých úrazů, jejich trvalých následků, vážných nemocí, úmrtí. Význam pro růst hypotečních úvěrů - banky požadují nutnou podmínku pro uzavření smlouvy i životní pojistku klienta. Rozmach od r. 2001, kdy parlament schválil daňové zvýhodnění.
 

    * rizikové - za nižší pojistné poskytuje vysokou pojistnou ochranu, nedojde-li k pojistné události, zaniká bez náhrady
    * rezervotvorné – pojistné je vyšší, protože obsahuje spořicí složku. Pojistná částka plus podíly na zisku jsou vyplaceny při pojistné události nebo na konci sjednané pojistné doby

 2. neživotní pojištění'

Jedná se především o pojištění movitostí a nemovitostí, u nás má tento typ pojištění vzrůstající tendenci. Tento vzrůst však vede i k nárůstu kriminality.
 

Druhy komerčního pojištění

Sem patří především:
 1. Pojištění osob

    * Životní pojištění – toto pojištění je dle novel zákona z roku 2000 zvýhodněno státním příspěvkem (při splnění určitých podmínek) a daňovými úlevami.
    * Investiční důchodové pojištění – je moderním druhem pojištění, které spojuje klasické životní pojištění s možností aktivně rozhodovat o investování finančních prostředků
    * Úrazové pojištění
    * Důchodové pojištění
    * Pojištění dětí a mládeže
    * Pojištění ušlého výdělku – pojištění pobytu v nemocnici, pojištění dlouhodobé péče, pojištění stomatologické péče, pojištění závažných onemocnění

 2. Penzijní připojištění

Je specifickým pojištěním, protože při splnění podmínek daných zákonem o penzijním připojištění se na něj vztahují výhody státního příspěvku a daňové úlevy jak pro účastníka penzijního připojištění, tak pro jeho zaměstnavatele, pokud mu na toto připojištění přispívá určitou měsíční částkou. Správcem jsou penzijní fondy.
 3.Komplexní autopojištění

    * Pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla
    * Havarijní pojištění základní a doplňkové (skel vozidla, zavazadel, …)
    * Úrazové pojištění osob ve vozidle

 4. Pojištění majetku občanů

    * Pojištění domácnosti
    * Pojištění nemovitosti – pojištění odpovědnosti za škodu, rekreačních plavidel

 5. Cestovní pojištění a asistenční služby
 6. Pojištění podnikatelů a průmyslu

Toto pojištění zahrnuje kupříkladu pojištění elektroniky, pojištění strojů, pojištění stavební a montážní, pojištění letadel, pojištění autodopravce, pojištění odpovědnosti z výkonu povolání, pojištění záruky pro případ úpadku cestovní kanceláře

Ne všechny pojišťovny poskytují celé spektrum služeb. Specializace na určitý druh – např. pojišťovna pro export.
 Zajišťovny

Jsou specifické instituce, která pojišťuje rizika pojišťoven (pojišťovna pro pojišťovny) musí být kapitálově velmi silné, proto jsou na našem trhu především zahraniční zajišťovny.
 Životní pojištění a penzijní připojištění

Tato pojištění jsou dobrovolná. Každý občan si může vybrat ze široké nabídky různých pojištění. Existuje novela penzijního připojištění, která byla přijatá v r. 1999. U životního pojištění to bylo v roce 2000. Oba druhy pojištění mohou být se státním příspěvkem. V budoucnu se toto pojištění plánuje jako doplněk důchodu – sníží se stávající nevyhovující poměr mezi průměrnou mzdou a průměrným důchodem
 A) životní pojištění

Od 1. 1. 2001 jsou platná významná zákonná ustanovení o daňových výhodách pro fyzické osoby i zaměstnavatele, kteří jim přispívají.

Daňové výhody se týkají:

    * pojištění pro případ dožití
    * pojištění pro případ smrti nebo dožití
    * důchodové pojištění

Daňové výhody jsou podmíněny tím, že výplata pojistného plnění nastane nejdříve po 60 kalendářních měsících trvání pojištění a současně nejdříve v kalendářním roce dožití věku 60 let.
 B) penzijní připojištění

Od 1. 1. 2000 platí zákonná ustanovení o daňových výhodách, které se vztahují na všechny smlouvy o penzijním připojištění bez ohledu na datum jejich uzavření.
 Daňové výhody
 Daňové výhody občanů

    * Životní pojištění – každý občan, který si sám hradí pojistné, může toto pojistné zaplacené na dané zdaňovací období odečíst od základu daně, a to maximálně částkou 12 000 Kč ročně.
    * Penzijní připojištění – každý občan má možnost snížit svůj základ daně o jím zaplacené příspěvky na penzijní připojištění a to o částku převyšující 6 000 Kč ročně, maximálně však 12 000 Kč za zdaňovací období.

 Daňové výhody zaměstnanců

    * Životní pojištění – pojistné zaplacené zaměstnavatelem za zaměstnance na jeho soukromé životní pojištění je osvobozeno od daně z příjmu fyzických osob do výše 12 000 Kč ročně.
    * Penzijní připojištění – zaměstnanci nezdaňují příspěvky, které za ně zaplatí jeho zaměstnavatel a to až do výše 5% jeho hrubé mzdy.

Zaměstnanec je zároveň občan, proto může uplatnit obě daňové výhody u životního pojištění a obě daňové výhody u penzijního připojištění (odečet pojistného jím samotným a osvobození pojistného zaplaceného jeho zaměstnavatelem)
 Daňové výhody zaměstnavatelů

    * Životní pojištění – pojistné, které zaměstnavatel zaplatí na pojištění zaměstnance za zdaňovací období nebo jeho část, je nákladem snižujícím základ daně z příjmu zaměstnavatele a to maximálně do výše 24 000 Kč za toto zdaňovací období.
    * Penzijní připojištění – pro zaměstnavatele byl dříve příspěvek na penzijní připojištění zaměstnance uznán jako daňový náklad až do výše 3% vyměřovacího základu pro pojistné na sociální zabezpečení, tj. fakticky do 3% hrubé mzdy za zdaňovací období. Toto již neplatí.

Veškeré příspěvky od zaměstnavatele na životní a penzijní připojištění jeho zaměstnanců jsou osvobozeny od placení pojistného na sociální a zdravotní pojištění jak na straně zaměstnanců, tak na straně zaměstnavatele.